Wszelkie urazy czy schorzenia w obrębie stawu kolanowego są wyjątkowo groźne, ponieważ ich rozwój może uniemożliwiać prawidłowe chodzenie. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych bądź innych niepokojących objawów, należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednią diagnostykę. Do jednych z najpopularniejszych badań należy USG kolana. To nieinwazyjne i niezwykle precyzyjne badanie daje szeroki obraz na wszystkie struktury stawu. Kiedy udać się na badanie i jak ono przebiega? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu!
Contents
Badanie ultrasonograficzne kolana – szybka i dokładna metoda diagnostyczna
Badanie USG kolana jest podstawowym badaniem stosowanym w diagnostyce stanów pourazowych i zapalnych występujących w obrębie stawu kolanowego. Daje możliwość dokładnej oceny struktur znajdujących się w obrębie stawu kolanowego, a co za tym idzie pozwala zarówno na wykluczenie uszkodzeń, jak i na ocenę ich stopnia i rozległości. Zakres badania USG jest niezwykle szeroki i pozwala na precyzyjną diagnostykę całego kolana, w tym także nerwu piszczelowego i strzałkowego oraz tętnicy i żyły podkolanowej.
Co pozwala wykryć badanie USG kolana i kiedy zgłosić się na badanie?
Wskazaniem do udania się na ultrasonografię kolana jest w szczególności występowanie w obrębie stawu objawów stanu zapalnego, czyli bólu, ocieplenia tkanek oraz narastającego lub przewlekłego obrzęku. Badanie to należy wykonać również w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek urazu stawu lub ograniczenia jego ruchomości. Warto wspomnieć, że USG kolana stosuje się także w celu monitorowania procesu leczenia po operacji w obrębie stawu.
Badanie USG stawu kolanowego, jak już wcześniej wspomniano, ma bardzo szeroki zakres. Pozwala między innymi na:
- ocenę więzadeł, mięśni lub ścięgien;
- stwierdzenie obecności wolnych ciał śródstawowych i wysięku w stawie;
- zobrazowanie uszkodzeń chrząstki na kłykciach kości udowej;
- wykrycie guzów i zmian w stawie kolanowym.
Jak przebiega badanie ultrasonograficzne kolana?
USG kolana nie wymaga specjalnych przygotowań. Bezpośrednio przed przystąpieniem do badania specjalista pokrywa badany obszar specjalnym żelem umożliwiającym poślizg i przyleganie głowicy. Następnie, delikatnie manewrując, uwidacznia wszelkie struktury znajdujące się w obrębie stawu kolanowego. Podczas zabiegu specjalista może również poprosić pacjenta o zmianę położenia kończyny w celu uzyskania dodatkowych informacji.
Całe badanie trwa kilkanaście minut, a pacjent po jego wykonaniu od razu może wrócić do swoich codziennych obowiązków.