Rozrywka

Gratka dla fanów kultury i sztuki. Te miejsca w Polsce warto odwiedzić

Nie trzeba jechać do stolicy Austrii, aby zobaczyć freski wybitnego wiedeńskiego artysty Antona Tucha. Poszukując sal koncertowych o doskonałej akustyce, nie musisz kupować biletu do Hamburga, Nowego Jorku czy Tokio. Polska ma wiele do zaoferowania. Sprawdź, które obiekty kulturalne w naszym kraju warto odwiedzić, aby zachwycić się sztuką i kulturą przenikającą całe wnętrze.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Gmach krakowskiego teatru już z zewnątrz robi ogromne wrażenie. Zlokalizowany przy Plantach, nieopodal Rynku Głównego, przyciąga wzrok zarówno turystów, jak i mieszkańców. Budynek zaprojektował na przełomie XIX i XX wieku Jan Zawiejski. Wnętrze zdobią freski wiedeńskiego artysty Antona Tucha oraz słynna kurtyna Henryka Siemiradzkiego. Gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaliczany jest do najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie. Na deskach teatru występują obecnie wybitni aktorzy – nie tylko ze starszego, ale i młodszego pokolenia. Voucher do teatru w Krakowie to wspaniała uczta kulturalna i świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby, która uwielbia sztukę.

Teatr Capitol we Wrocławiu

Wrocławski Teatr Muzyczny Capitol mieści się w budynku przedwojennego kinoteatru z 1929 roku. W 2013 roku otwarto jego odświeżoną wersję – obiekt został czterokrotnie powiększony, zyskał nowoczesną technologię sceny oraz najpiękniejsze w Polsce, doskonale odrestaurowane wnętrze w stylu art deco. Na uwagę zasługuje charakterystyczny design głównej sali teatralnej. Z jednej strony mamy nawiązanie do tradycyjnego układu teatru, z drugiej – nowoczesne wykończenie ociekające złotem. Innymi słowy: stare spotyka się z nowym. Kupując voucher do teatru we Wrocławiu, możesz wziąć udział w spektaklach, wydarzeniach muzycznych oraz współorganizowanym przez Capitol Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.

Siedziba NOSPR w Katowicach

Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia to jeden z najbardziej znanych budynków na Śląsku. Gmach zaprojektował związany z regionem architekt Tomasz Konior. Budynek swoim stylem nawiązuje do górnośląskiego dziedzictwa i architektury robotniczego osiedla Nikiszowiec. W sercu gmachu znajduje się sala koncertowa o doskonałej akustyce. Nad wrażeniami dźwiękowymi czuwał sam mistrz w swoim fachu – japoński akustyk Yasuhisa Toyota.

Cavatina Hall w Bielsku-Białej

Cavatina Hall to nowy obiekt kulturalny zlokalizowany u stóp Beskidów – w Bielsku-Białej. Już od wejścia zachwyca oryginalną, nieco kosmiczną formą. Przeszklony dach o obłym kształcie wzbudza ciekawość turystów i mieszkańców. W ogromnym budynku znajdują się przestrzenie biurowe, studio nagrań oraz sala koncertowa. Wnętrze sali zaprojektowano w taki sposób, aby zagwarantować każdemu uczestnikowi niezwykłe doświadczenia muzyczne. Za wyjątkową jakość dźwięku odpowiada najnowocześniejszy system nagłośnienia L-ISA (L‑Acoustics).

Teatr Wielki w Łodzi

Teatr Wielki w Łodzi powstał w miejscu łódzkiej opery. Jego gmach jest znakomitym przykładem klasycyzującego socrealizmu, czyli architektury lat 50. XX wieku. Łódzki teatr może poszczycić się drugą co do wielkości salą operową w Polsce (pierwszą jest sala Moniuszki w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie). Wnętrze budynku jest stonowane i eleganckie. W Teatrze Wielkim w Łodzi można obcować ze sztuką na różnych poziomach. To tu weźmiesz udział w niezwykłym koncercie symfonicznym, zobaczysz na scenie gwiazdy muzyki pop oraz zapiszesz się na lekcje baletu.

Dodaj komentarz