Przejście na dietę niskoglikemiczną to znakomity pomysł dla osób, u których zdiagnozowano zaburzenia wydzielania insuliny. Z pomocą prozdrowotnego planu żywieniowego możesz nie tylko ograniczyć wahania cukru we krwi, ale także obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II i chorób serca. Sprawdź, na czym polega dieta niskoglikemiczna i kto konkretnie powinien ją stosować!
Contents
Na czym polega dieta niskoglikemiczna?
Czym tak właściwie jest dieta niskoglikemiczna? Plan żywieniowy, który jest często nazywany dietą antycukrzycową, polega na całkowitym wykluczeniu produktów o wysokim indeksie glikemicznym i zastąpieniu ich tymi o niskim IG. W codziennym menu są także dopuszczalne artykuły spożywcze o średnim IG, jednak w ograniczonych ilościach.
Menu bazujące na produktach o niskim indeksie glikemicznym ma za zadanie chronić organizm przed gwałtownymi skokami poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo bardzo często obniża się także zawartość węglowodanów w diecie i zwiększa podaż błonnika rozpuszczalnego.
Wprowadzenie zmian żywieniowych i konieczność rezygnacji z niektórych produktów sprawia, że dieta niskoglikemiczna jest uznawana nie tylko za menu prozdrowotne, ale także odchudzające! Dzięki zachowaniu odpowiedniej kaloryczności posiłków możesz z jej pomocą zrzucić nadprogramowe kilogramy, jednocześnie dbając o swoje zdrowie.
Dieta niskoglikemiczna – dla kogo?
Dieta niskoglikemiczna jest przeznaczona dla osób, które zmagają się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Mowa przede wszystkim o insulinooporności i zdiagnozowanym stanie przedcukrzycowym. Co ciekawe, z powodzeniem można stosować ją w leczeniu otyłości u dzieci. Podobnie jak w przypadku innych zmian żywieniowych, tak i przed przejściem na dietę niskoglikemiczną należy skonsultować się z lekarzem.
Efekty przejścia na dietę niskoglikemiczną
Najważniejszym efektem przejścia na dietę niskoglikemiczną jest ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi. Brak gwałtownych skoków cukru pozwala również wyeliminować problem z uczuciem senności po jedzeniu czy podjadaniem między posiłkami. Dzięki menu bazującym na produktach o niskim IG możesz też zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II i zrzucić kilka kilogramów, o ile połączysz dietę z regularną aktywnością fizyczną.
Co można jeść na diecie niskoglikemicznej?
Pamiętaj przede wszystkim, że IG wielu produktów spożywczych zmienia się pod wpływem obróbki termicznej. Dlatego wiele warzyw warto spożywać na surowo. Co powinno znaleźć się na talerzu osoby stosującej dietę niskoglikemiczną? Chude mięso, ryby, jajka, produkty pełnoziarniste, warzywa i niektóre owoce. Bezpieczne są takie naturalne produkty jak:
- warzywa: brukselka, ogórek, sałata, seler naciowy, szparagi, groszek, cukinia czy fasolka szparagowa,
- owoce: truskawki, borówki, morele, ananas, jabłka, maliny, jeżyny, agrest czy pomarańcze.
W menu o niskim IG nie może zabraknąć także zdrowych tłuszczów roślinnych.