Jedzenie

Dieta ketogeniczna dla początkujących – jej zasady, co jeść, a czego unikać?

Dieta ketogeniczna cieszy się niesłabnącą popularnością. Na portalach społecznościowych widzi się zdjęcia osób, którym podczas korzystania z diety udaje się osiągnąć spektakularne wyniki. Sprawdź, na czym polega dieta ketogeniczna.

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

Dieta ketogeniczna to żywienie oparte na jedzeniu produktów z niską zawartością węglowodanów. W początkowej fazie zmiany żywienia każdy jest nieco zdezorientowany, nie wiadomo, w jaki sposób przygotowywać posiłki. Została więc przygotowana oferta cateringu dietetycznego, dla osób chcących w poprawny sposób rozpocząć dietę ketogeniczną, a zamówić ją można w firmie Light Catering.

Podstawowym celem diety ketogenicznej jest wejście w stan ketozy, dzięki której zostanie przestawiony metabolizm na pobieranie energii z tłuszczu, a nie jak dotąd z węglowodanów. Ketoza wpłynie pozytywnie na spalanie tkanki tłuszczowej.

Co to jest ketoza?

Ketoza to metaboliczny stan organizmu, charakteryzujący się zwiększonym stężeniem ciał ketonowych w osoczu krwi, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego poziomu glukozy oraz insuliny we krwi. Przy ograniczonej ilości glukozy i insuliny następuje wzmożona aktywność ciał ketonowych stających się głównym paliwem energetycznym dla organizmu.

Gdzie produkowane są ciała ketonowe?

Ciała ketonowe głównie produkowane są w wątrobie, gdzie stają się efektem ketogenezy, tzn. procesu utleniania się wolnych kwasów tłuszczowych do postaci dwutlenku węgla. Dalej następuje ich transport do krwi i osocza.

Co można jeść podczas diety ketogenicznej?

Jeśli zakładasz dietę na poziomie 2000 kcal, powinieneś jeść:

  • 167 g tłuszczu;
  • 100 g białek;
  • 25 g węglowodanów.

Produkty dzieli się na trzy grupy:

  • źródła białka, do których zaliczyć można mięso, podroby, tłuste ryby, sery i owoce morza;
  • źródła tłuszczu, a w nich oliwa z oliwek, masło, oleje roślinne, olej kokosowy, orzechy i awokado;
  • źródła węglowodanów z zielonymi warzywami liściastymi (rukola, szpinak, sałata, jarmuż, roszponka), pomidory, szparagi, warzywa kapustne (kalafior, brokuł, kapusta), papryka, owoce jagodowe (truskawki, borówka amerykańska, agrest, porzeczka, maliny) i ogórki.

Jakie są zalety odchudzania z dietą ketogeniczną?

Żywienie w diecie ketogenicznej z pewnością zmniejsza znacznie łaknienie, przez dłuższy czas utrzymuje się sytość w organizmie, ma się lepsze samopoczucie, krótszy czas regeneracji nocnej, a w ciągu dnia zmniejszają się spadki energii, przede wszystkim zaś dieta ketogeniczna uwalnia z uzależnienia od cukru.

Odpowiednio zbilansowana dieta to zdrowe samopoczucie i poprawna utrata wagi, ale wszystko powinno być przeprowadzane zgodnie z zasadami, jak i ułożeniem diety przez specjalistę dietetyka.

Dodaj komentarz