Włókniny są wielofunkcyjne, dlatego znajdują zastosowanie w branży konfekcyjnej, ogrodniczej i tapicerskiej. Zajmujesz się produkcją lub renowacją mebli? Na pewno szukasz materiałów, które wzmocnią zewnętrzną warstwę materaców czy siedzisk w fotelach i kanapach. Warto poszukać naprawdę dobrych produktów, bo okazuje się, że mają one jeszcze inne, ważne zadania.
Znaczenie dobrej włókniny dla powodzenia prac tapicerskich
Jako tapicer rozumiesz znaczenie dobrze wykonanego siedziska w meblach wypoczynkowych. Klienci oczekują atrakcyjnego designu, lecz Ty wiesz, że równie ważne (a może najważniejsze – w wieloletniej perspektywie) jest to, co skrywa się w środku. Dlatego zależy Ci na wyborze solidnej włókniny, która będzie jednocześnie łatwa w obróbce. Do wykrawania form najlepiej nadają się owaty i wigofile. Są podatne na kształtowanie, lecz pod wpływem nacisku nie ulegają trwałym odkształceniom. Wykonane z nich siedziska, oparcia czy poduchy zachowują swoją sprężystość i formę na długi czas.
Z perspektywy użytkownika znaczenie mają jeszcze inne parametry, o których Twój klient może nie mieć pojęcia. Dobra włóknina w fotelu czy sofie zapewnia optymalny poziom paroprzepuszczalności. Mówiąc prościej – nie powodują one pocenia się skóry w czasie siedzenia. Komfort jest tak samo wysoki, bez względu na to, czy jest upalne lato czy chłodna jesień.
Rodzaje włókniny – produkty tapicerskie w kilku wariantach
Włókniny tapicerskie to rozbudowana kategoria. Producenci oferują różne rodzaje materiałów, w zależności od tego, jaką część mebla obijasz czy naprawiasz. Np. do wykończenia tylnych ścian w narożnikach wolnostojących polecane są wigofile. To niezwykle solidne i ekonomiczne materiały. Są łatwe w wykrajaniu, co pozwala na realizację nawet bardziej skomplikowanych, nietypowych projektów meblarskich.
Tam, gdzie wymagane są bardziej wytrzymałe rozwiązania sprawdzą się również filce miękkie igłowane zawierające w swoim składzie domieszki poliestru, anilany lub bawełny. W standardowych pracach wystarczające będą filce kalandrowane. Bez względu na rodzaj wybranej włókniny trzeba zwrócić uwagę na jej wytrzymałość. Ta wynika np. z wdrożonych metod termozgrzewania.
To niesłychanie ważne, jak łączone są elementy, ponieważ od solidności tych połączeń zależy późniejsza puszystość i odporność na odkształcenia. Co potwierdza wysoką jakość produktów? Na pewno warto przeczytać opinie innych klientów, jak również sprawdzić atesty i certyfikaty włókniny.