Przesuszona skóra twarzy to bardzo często występujący problem – objawia się długotrwałym zaczerwienieniem, szorstkością, a czasem nawet łuszczeniem i nieprzyjemnym uczuciem swędzenia, pieczenia i ściągnięcia. Mocno przesuszona skóra twarzy wymaga odpowiedniego postępowania – prawidłowej diety, właściwej pielęgnacji domowej oraz dopasowanych do jej potrzeb zabiegów medycyny estetycznej, które dogłębnie ją nawilżą i zregenerują.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie mogą być przyczyny przesuszenia skóry twarzy,
- co jeść, aby poprawić poziom nawilżenia skóry,
- jakiej domowej pielęgnacji wymaga przesuszona skóra twarzy,
- jakie zabiegi medycyny estetycznej są polecane osobom z przesuszoną cerą.
Przesuszona skóra twarzy jest efektem niedoboru lipidów w warstwie rogowej skóry oraz jej obniżonej zdolności wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Na to jednak może mieć wpływ bardzo wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – naturalne procesy starzenia, zachodzące w organizmie zmiany hormonalne, nieprawidłowa dieta, picie niedostatecznych ilości wody, częsta ekspozycja skóry na słońce i wiatr, a także niewłaściwa domowa pielęgnacja. Zatem co zrobić z przesuszoną skórą twarzy, aby odzyskała odpowiedni poziom nawilżenia, świeży wygląd i blask?
Contents
Przesuszona skóra twarzy? Zmień dietę!
Zdrowa, pełnowartościowa, dobrze zbilansowana dieta ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, nie wyłączając oczywiście skóry. Pewne produkty żywieniowe zawierają składniki szczególnie cenne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji cery. Chcąc poprawić poziom jej nawilżenia i przywrócić jej młody, świeży wygląd, należy włączyć do codziennej diety:
- dobrej jakości białko – znaleźć je można m.in. w rybach, jajkach, owocach morza, roślinach strączkowych, a także mleku i jego przetworach,
- nienasycone kwasy tłuszczowe – znajdują się m.in. w rybach (tuńczyku, łososiu, makreli, sardynkach), olejach roślinnych, nasionach lnu i chia oraz orzechach,
- witaminę E – jej źródłem są ziarna słonecznika, olej słonecznikowy, orzechy, awokado, jajka, szpinak, marchew i natka pietruszki.
Krem do przesuszonej skóry twarzy, czyli podstawa domowej pielęgnacji
Mocno przesuszona skóra twarzy wymaga odpowiedniej pielęgnacji domowej. Zazwyczaj źle reaguje ona na zbyt dużą ilość kosmetyków, mycie gorącą wodą oraz mocne pocieranie ręcznikiem. Do zmywania makijażu najlepiej wybierać lekkie płyny micelarne i nawilżające mleczka, a unikać kosmetyków zawierających alkohol, który jeszcze bardziej wysusza i ściąga skórę. Cerę należy lekko osuszać papierowym ręcznikiem, nie trąc jej zbyt mocno.
Po oczyszczeniu cery zawsze należy sięgnąć po krem na przesuszoną skórę twarzy (wieczorem może to być serum, które zawiera więcej składników aktywnych). Kosmetyki te mają na celu związać i zatrzymać wodę w naskórku, zregenerować podrażnienia, zredukować zaczerwienienie i ochronić skórę np. przed działaniem słońca. Krem do przesuszonej skóry twarzy może zawierać np. kwas hialuronowy, glicerynę, związki kolagenu, arganinę, algi morskie, olejki (migdałowy, jojoba, makadamia, z wiesiołka), masło shea, ceramidy i wyciągi roślinne, np. z aloesu.
Mezoterapia kwasem hialuronowym i Silkpeel – zabiegi estetyczne na przesuszoną cerę
Przesuszona skóra twarzy wymaga także specjalistycznego wsparcia w postaci profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej, które nawilżą cerę, odżywią ją i zregenerują. Lekarze z kliniki medycyny estetycznej Estell w Warszawie polecają w takich sytuacjach dwa zabiegi – mezoterapię kwasem hialuronowym i Silkpeel.
Mezoterapia kwasem hialuronowym polega na podaniu w głąb skóry w formie iniekcji kwasu hialuronowego, który posiada wyjątkowe właściwości nawilżające i wiążące wodę. Dzięki temu, że podany zostaje głębiej poprzez iniekcję, działa o wiele bardziej efektywnie: nawilża skórę, regeneruje ją, redukuje uczucie pieczenia i ściągnięcia, poprawia koloryt cery, redukuje również drobne zmarszczki. Dla jak najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie serii 4 zabiegów co 3 tygodnie.
Zabieg oczyszczająco-nawilżający Silkpeel polega z kolei na złuszczeniu wierzchnich warstw martwego naskórka z jednoczesną aplikacją substancji aktywnych w głębsze partie skóry. Dzięki temu można usunąć nieestetyczny łuszczący się martwy naskórek i zaaplikować w głąb oczyszczonej, odblokowanej skóry substancje silnie nawilżające i regenerujące, np. kwas hialuronowy. Zabieg trwa około 20 minut, jest bezpieczny i bezbolesny.
Mocno przesuszona skóra twarzy jest wymagająca w pielęgnacji, ale zdrowa dieta, dobry krem na przesuszoną skórę twarzy i zabiegi medycyny estetycznej pozwalają przywrócić jej zdrowy, młody wygląd!