W większości polskich domów i mieszkań łazienka nie jest dużym pomieszczeniem. Przy niedostatku przestrzeni warto postawić na funkcjonalność. Oto kilka wskazówek, których realizacja doprowadzi do powstania naprawdę funkcjonalnej i przyjaznej domownikom łazienki!
Contents
Umywalka nablatowa
Jednym z funkcjonalnych patentów jest umieszczenie w łazience umywalki nablatowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu najważniejsze kosmetyki i akcesoria znajdą się na wyciągnięcie ręki, podczas gdy pozostałe spoczywać będą w szafkach i szufladach. Umywalka nablatowa to bardzo ergonomiczny wybór do każdej łazienki, niezależnie od jej powierzchni.
Ergonomiczna kabina prysznicowa
Urządzanie łazienki bywa kompromisem między elegancją i możliwością relaksu, a funkcjonalnością. Jeśli powierzchnia nie pozwala na umieszczenie we wnętrzu zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowej, lepiej postawić na to drugie rozwiązanie. Szybkie kąpiele to oszczędność czasu, jak również wody. Z drugiej strony meble łazienkowe są coraz doskonalsze, więc wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej o niewielkich gabarytach nie musi wiązać się z rezygnacją z wanny. Ważne, aby kabina była naprawdę ergonomiczna, stanęła na przykład w narożniku pomieszczenia i było wyposażona w przesuwne drzwi prysznicowe.
Grzejnik pomiędzy wanną a umywalką
Urządzając funkcjonalną łazienkę warto starannie zaplanować umieszczenie grzejnika. Optymalne miejsce to przestrzeń między wanną a umywalką. W końcu właśnie tam najczęściej będą suszyć się ręczniki. Grzejnik nie powinien natomiast znajdować się nad toaletą bądź w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Chodzi oczywiście o względy higieniczne, ale także bardzo wysoką temperaturę w pomieszczeniu w sezonie grzewczym.
Funkcjonalne meble
Istotną rolę w kwestii funkcjonalności łazienki odgrywa wybór mebli. Warto postawić na pełną zabudowę pod umywalką, jak również szafki łazienkowe z drzwiami przesuwnymi, na przykład w formie zabudowy. W stworzonej w ten sposób wnęce może zostać umieszczona pralka, co przyczyni się do oszczędności przestrzeni. Nad nią znajdować się będą szuflady i półki. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć bałaganu.
Wolna przestrzeń dla wyższego komfortu
Niebagatelne znaczenie ma także wolna przestrzeń. Wannę, ale także pralkę i umywalkę powinno dzielić od mebli i ścian przynajmniej półtora metra. W przeciwnym razie poruszanie się po łazience, utrzymanie czystości i wykonywanie podstawowych czynności może wymagać ekwilibrystyki. Funkcjonalność zdecydowanie na tym nie polega!