Starzenie się to proces, który dotyka każdego, choć, oczywiście, w różnym tempie. Jako pierwsze widoczne jest m.in. starzenie się skóry – w postaci zmarszczek, przebarwień czy utraty elastyczności. Na szczęście proces starzenia się można opóźniać, i to w naturalny sposób, bez ingerencji chirurga, kupowania drogich kosmetyków czy różnego rodzaju zabiegów.
Z tekstu dowiesz się:
- czy starzenie się można opóźnić, stosując zdrową dietę,
- jak na starzenie się organizmu wpływa aktywność fizyczna,
- dlaczego warto regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym.
Starzenie się to proces postępujących, nieodwracalnych zmian w tkankach organizmu. Trudno tak naprawdę jednoznacznie określić etapy starzenia się człowieka – jest to bardzo indywidualny proces, zależny zarówno od predyspozycji genetycznych, jak i czynników związanych ze stylem życia, wykonywaną pracą zawodową, przebytymi wcześniej chorobami itd. Niemożliwe jest także określenie przedziału wiekowego, w którym rozpoczyna się starzenie. U wielu osób jako pierwsze widoczne jest starzenie się skóry – zmarszczki, utrata jędrności oraz elastyczności cery czy przebarwienia związane z wiekiem spotyka się już u 30-35-latków, choć w takim wieku trudno przecież mówić o starości.
Contents
Starzenie się a dieta
Na proces starzenia się organizmu bez wątpienia ma wpływ sposób odżywania się. Każdy posiłek powinien być indywidualnie dopasowany pod kątem zapotrzebowania kalorycznego i dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Niektóre produkty są bardzo skuteczną naturalną bronią przeciw starzeniu się, inne z kolei przeciwnie – przyspieszają starzenie się organizmu. Wiadomo, że na funkcjonowanie organizmu niekorzystnie wpływają m.in. nasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się w produktach odzwierzęcych oraz cukry proste. Zdrowa, zbilansowana dieta powinna uwzględniać pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso drobiowe, ryby i tłuszcze roślinne, warzywa i owoce (bogate źródło witamin) oraz dobrej jakości nabiał.
Oczywiście w przypadku osób starszych, zwłaszcza ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi, konieczne może być stosowanie diet specjalistycznych (dieta lekkostrawna, dieta cukrzycowa), co jednak nie wyklucza ich właściwości przeciwstarzeniowych.
Proces starzenia a aktywność fizyczna
Na starzenie się organizmu w dużym stopniu wpływa aktywność fizyczna. Z jednej strony zawodowe uprawianie bardzo obciążających dyscyplin sportu może powodować szybsze zmiany zwyrodnieniowe elementów układu ruchu. Z drugiej jednak – umiarkowana, dopasowana do możliwości i stanu zdrowia aktywność jest ważnym elementem profilaktyki wielu chorób. Ruch usprawnia, odmładza, dodaje sił witalnych i energii. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, aktywność fizyczna osób starszych powinna być codziennością!
Starzenie się organizmu – pamiętaj o badaniach!
Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba wieńcowa, osteoporoza, przerost prostaty, zaćma – te i inne choroby osób starszych są niestety bardzo rozpowszechnione. W pewnym stopniu są uwarunkowane genetycznie, choć na ich występowanie mają wpływ również czynniki środowiskowe. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z tych schorzeń wykrytych we wczesnym stadium można skutecznie leczyć, łagodzić ich przebieg i żyć z nimi przez długie lata. Ważne jest więc regularne wykonywanie badań kontrolnych i profilaktycznych. Podstawą są badania ogólne krwi i moczu – należy zgłaszać się na nie co najmniej raz w roku. Oprócz tego osoby starsze muszą regularnie mierzyć sobie poziom ciśnienia i cukru, pamiętać o badaniach słuchu i wzroku, EKG, USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, a także badaniach przesiewowych, m.in. kolonoskopii oraz mammografii.
Proces starzenia się jest postępujący i nieodwracalny, ale na jego tempo mają wpływ pewne czynniki modyfikowalne, np. takie jak styl życia. Starzenie się organizmu można więc hamować, i to bez interwencji chirurgicznych czy nowoczesnych zabiegów.
Źródła: